Gaismas kupoli tiek izmantoti lēzenu jumtu gadījumos, nodrošinot šādu funkciju izpildi:
• Dabīgais apgaismojums   • Vēdināšana   • Dūmu novadīšana   • Izeja uz jumta

Gaismas kupoli tiek bieži vien dēvēti par zenītgaismas logiem. Dotajā apzīmējumā termins zenīts ir saistīts ar saules atrašanos debesīs, proti, katru dienu, austot no horizonta austrumos, saule “šķērso” debess jumu, līdz vakarā noriet rietumos. Dienas vidū saule sasniedz savu augstāko punktu jeb atrodas zenītā. Tādējādi saulainā dienā saule var būt svarīgākais bezmaksas gaismas avots.

Gaismas kupoli (punktveida virsgaismas)

Classic veids Classic PC-ST veids Classic PC-S veids Plus veids
Classic veids Classic PC-ST veids Classic PC-S veids Plus veids

 

 

   
Comfort Plus veids  Stiklotas piramīdas  Piramīdas formas  Apaļas formas
Comfort Plus veids Stiklotas piramīdas Piramīdas formas Apaļas formas

 

 

 

 

Gaismas kupols apgaismo darba virsmu 5.5 reizes vairāk nekā tādu pašu izmēru logs. Bieži vien diennakts gaišajās stundās ir iespējams pilnībā atteikties no mākslīgā apgaismojuma izmantošanas, tādējādi taupot elektroenerģiju. Dabīgais apgaismojums ir labvēlīgāks cilvēku acīm, patīkamāks, un tam ir obligāti jābūt telpās, kur strādā cilvēki. Virsgaismu pielietošana ļauj nodrošināt nepieciešamo gaismas līmeni un izkliedētību telpās neatkarīgi no ēkas izmēriem, sienu un starpsienu izvietojuma. Līdz ar dabīgā apgaismojuma, regulāras ventilācijas un dūmu novadīšanas nodrošināšanu jumta virsgaismas atbilst arī arhitektūras estētiskajām prasībām. Kvadrāta, apaļas vai piramīdas formas gaismas kupoli var tikt izmantoti kā rūpnieciskajā būvniecībā, tā arī ofisa ēkās.

Gaismas kupolu (virsgaismu) veidi

Gaismas kupols Classic svetovoj kupol ESSMANN tipa classic
Gaismas kupolos Classic kā stiklojums tiek izmantots caurspīdīgs organiskais stikls no akrila vai polikarbonāta. Plaši tiek izmantota arī opāla (piena) krāsa. Kupoli var tikt piegādāti 2-, 3- vai 4-kārtainu stiklojumu. Lai pasargātu gaismas kupolus no atmosfēras nokrišņiem, tos aptver izturīgs rāmis ar ūdensnovadošu apmali, veidotu no PVC materiāla.
Gaismas kupols Classic PC-ST svetovoj kupol classic PC st
Gaismas kupols Classic PC-ST (PC – polikarbonāts / ST – augšējā loksne) tiek izmantots gadījumos, kad tiek uzstādītas augstas enerģijas taupīšanas prasības. Līdz ar vienu vai diviem izliektiem polimēra stiklojuma slāņiem virsgaismas Classic PC-ST aptverošajā rāmī ir iestrādāta arī caurspīdīga šūnu polikarbonāta plātne.
Gaismas kupols Classic PC-S svetovoj kupol ESSMANN tipa classic PC s
Tas ir tāda paša gaismas kupols kā Classic, vienīgi ar 16 mm šūnu polikarbonātu (PC-16/7), standartā tiek ražots opāla krāsā. Šis kupols ir savienojams ar Classic tipa jumta logiem. Pašattīrīšanās efekts tiek nodrošināts ar nedaudz izliektas šūnu karbonāta loksnes palīdzību. Montāža tiek veikta uz atbilstoša vainaga.
Gaismas kupols Plus svetovoj kupol serii plus
Dažos projektos ir norādītas īpašas prasības attiecībā uz virsgaismu ārējo izskatu, jo tās ir neatņemama interjera daļa. Sērijas Plus gaismas kupols ir īpaši izstrādāts, lai nodrošinātu šo prasību izpildi. No iekšpuses aptverošajā rāmī ir iestrādāts alumīnija profils, kas ir termiski atdalīts no pārējās konstrukcijas daļas un kas var būt nokrāsots jebkurā RAL paletes krāsā pēc pasūtītāja velēšanās.
 Gaismas kupols Comfort Plus svetovoj kupol serii comfort plus
Pateicoties stikla paketei ar vairākslāņu izturīgu stiklu no iekšējās puses (triplekss) un aptverošo rāmi no alumīnija, Comfort Plus sērijas virsgaismas nodrošina optimālus siltum- un skaņas izolācijas parametrus. Pat ja triplekss saplīsīs, tas nesabirs sīkās lauskās. Tāpat triplekss uzlabo trokšņa slāpēšanu un aizsargā no saules radiācijas, tādēļ Comfort Plus sērijas jumta logi ir ideāli piemēroti ofisa un administratīvajām ēkām.
Stikla piramīdas pyramide ZF
Tās tiek izstrādātas kā četrpusējas kvadrāta piramīdas ar slīpuma leņķi 45°. Iekšējais stiklojums ir triplekss (VSG). Nesošā konstrukcija sastāv no termiski atdalītas alumīnija profila rāmja konstrukcijas. Lai nodrošinātu ikdienas pieplūdes un izplūdes ventilāciju, stiklotās piramīdas ir aprīkotas ar elektromotoru. Stiklotās piramīdas tiek iepriekš montētas un stiprinātas uz siltumizolēta vainaga no stikla šķiedras 30 cm augstumā. Svara dēļ stiklotās piramīdas tiek piegādātas atsevišķi no vainagiem, minimālie izmēri ir 180/180cm.
Piramīdveida gaismas kupoli pyramide ZF 2
Standarta izpildījumā tie sastāv no polimēra stiklojuma 30° leņķī, un tiem ir opāla krāsa. Plastikāta stikli ir ietverti aptverošajā rāmī ar ūdens novadīšanas lāseni, kas aizsargā no atmosfēras iedarbības. Virsgaismas vienmēr var būt aprīkotas ar ierīcēm, kas nodrošina ikdienas pieplūdes un izplūdes ventilāciju. Montāža tiek veikta uz esoša vainaga.
Apaļi gaismas kupoli kruglie kupola
Standarta izpildījumā tie sastāv no augsti kvalitatīva divkārša vai trīskārša polimēra stiklojuma, un tiem ir opāla nokrāsa. Tie tiek piegādāti kā neatveramas, tā arī ventilējamām iespējām. Apaļa gaismas kupola montāža tiek veikta uz atbilstoša stiklašķiedras vainaga. Neatverams gaismas kupols un vainags tiek pieskrūvēti viens pie otra, savukārt ventilējamā variantā starp gaismas kupolu un vainagu tiek uzstādīts noturīgs ventilēšanas rāmis.